100% slovenské vlnené svetere s rodokmeňom
Dámsky a pánsky raglán dostáva meno Milana a Milan… ten bledučký a hnedý. Pripravujeme varianty profesionálne farbené prírodnými materiálmi.
Pôvod rúna
Naša základná vlna je od pani Milany Beňovej z Močiara – okres Banská Štiavnica. So svojimi dvoma malými deťmi žije na samote nad obcou. Ich stádo ovečiek sa pasie na lúkach nad Močiarom. Stádo tvorí prevažne zošľachtená valaška.
Od pani Milany sme odkúpili vlnu z jedného strihania, podľa inštrukcií ju predtriedila a uskladnila.
Spracovanie a druh vlny
Záleží nám na tom, aby lokálna surovina bola spracovaná naďalej lokálne. Pereto sme dali vlnu spracovať vo vlnárskych závodoch Poľana v Lučenci. Pre nás sme tak získali zásobu priadze na 2 roky. Máme dva druhy priadze – jemnú dvojnitku – na jemné pleteniny a háčkované modely a hrubšiu štvornitku – pre prechodné obdobie a zimné kúsky.
Vlna zo zošľachtenej valašky výborne hreje a hodí sa tak na svetre. Vytvára hrubší úplet, ktorý je odolný, udrží si svoj tvar, dobre sa nosí aj udržiava.
Farby
Zošľachtená valaška ponúka svoje charakteristické farby, aj keď sa zdá materiál vo farbe jednoliaty má svoje jemné odchýlky.
Pripravujeme varianty profesionálne farbené prírodnými materiálmi. Na niektorých modeloch sme už farbenie zaradili do predaja – háčkovaná štóla. V našom ateliéri v Banskej Štiavnici počas otvorených ateliérov (sledujte FB: Gubaňa) môžete objaviť aj farebné varianty svetrov Milana a Milan.
Nevyužívame chemické procesy na úpravu vlny, chceme zachovať prirodzené vlastnosti tohto vlákna a zároveň rešpektovať životný cyklus materiálu, vrátane jeho konca – keď doslúži, dá sa jednoducho recyklovať. Pri rešpektovaní strostlivosti vydržia vlnené kúsky roky…
Kým sa dostane k Vám …
Vlna, ktorú sme získali od pani Milany je vhodná na vrchné ošatenie, a preto sme uvažovali nad svetrami. Ako prvý model sme sa rozhodli uviesť sveter, ktorý bude nadčasový a svojim minimalistickým dizajnom sa stane ľahko kombinovateľným kúskom v šatníku.
Vývoj modelu nám trval približne rok aj preto, že sme sa chceli zdokonaliť v remesle, skúšali sme aký úplet vieme z našej priadze vyrobiť. Čo ponúka nositeľovi okrem svojich prirodzených vlastností a ako vynikne.
Výsledkom bol dizajn s hladkým úpletom v kombinácii s jednoduchými ukončeniami a s väčším výstrihom na krku pre dámy. Rukávy svojim strihom voľne nadväzujú cez rameno až ku krku a tým zjemňujú siluetu ramien, zároveň úplet svojou pružnosťou poskytuje nositeľovi komfort.
Počas vývoja modelu sme vyskúšali všetky veľkosti, ktoré chceme zákazníkom ponúknuť a doladili strihy aj po spätnej väzbe s našimi štrikérkami. Ručná práca má svoje nástrahy a každá štrikérka svoje finty. My sme chceli, aby naše svetre boli opakovateľné a udržali si svoje proporcie.
V jemných odchýlkach farebnosti, ktorú ponúka zošľachtená valaška vidíme krásu a zároveň jedinečnosť tejto suroviny.
Ako to začalo, návrh modelu…
Larisa pre Gubaňu navrhuje a tvorí strihy. Vyštudovala odevný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vyučuje na Škole umeleckého priemyslu v Banskej Štiavnici a odevu sa venuje už viac ako 20 rokov. Spolupracovala na tvorbe kostýmov pre divadlo Štúdio tanca a Štátnu operu v BB, vytvorila série kolekcií pre svoj lokálny ateliér.
Ku spolupráci ju oslovila Marcela, ktorá svojou životnou filozofiou inšpiruje ostatných. Marcela si všimla zabudnutý potenciál vlny a skúšala ju sama spriasť a uštrikovať. Najprv pre vlastné použitie a neskôr aj pre iných návštevníkom farmy. A tak vznikla potreba využiť „odpadovú surovinu“ a vrátiť ju naspäť do našich skríň.
Marcela vtedy robila na zakázku raglánové svetre – sú obľúbené a dobre sa replikujú. Larisa vychádzala z tohto modelu. Raglán – súvislý kus od spodnej línie svetra pokračuje až ku krku bez ramenného švu. Raglánový rukáv je prešitý v podpazuší a v dvoch rovnobežných líniách vedúcich od podpazušia ku krku – umožňuje ľahký pohyb rúk.
Vývoj trvá naozaj dlho, aj keď to vyzerá na jednoduchá strih – rok skúšania niekoľko svetrov, ako “prototypy” len kvôli tvaru rukávov a výstrihu – kým sme boli spokojné s výsledkom.
Veľkosť a detaily
Všimnite si jemné detaily svetra MILANA – má rozparok dole na bokoch, zadný diel trochu dlhší – pekne robí štíhlu líniu, golierik vyhrnutý, ukončenie rukávov – vzor hrášok a dole červené logo GUBAŃA.
Po finálnom zadefinovaní modelu z niekoľkých verzií prototypov, nasledovala úprava modelov pre rôzne veľkosti. Potom odovzdanie strihov štrikérkam, zaškolenie. Štandardne máme veľkosti S, M, L, XL. Každý vieme zákazníčke upraviť podľa potreby, čo do šírky a dĺžky.
Bez zmeny modelu/strihu – ale aj bez navýšenia ceny, pokiaľ sa nejedná o dramatický nárast materiálu.
Hľadáme pre vás viac možností, a preto sme pripravili a trochu zjednodušili detail priekrčníka na svetri Milana a Milan
A robíme aj na letnej verzii z dvojnitky.
Od zákazníkov:
- Pani Oľga – pracuje s vlnou a náš sveter si skúsila na vlnárskom stretnutí veľkosť “S” a chcela s ním hneď odísť. Nevedela sa rozhodnúť, či biely, či hnedý – tak kúpila oba. Chová exkluzívne chrty a k nim má ten tmavý a bledý na parádu 🙂
- Zákazníčkyn manžel si prišiel vyskúšať sveter, aby si potvrdil veľkosť… a s raglánom odišla aj pani manželka.
Aké sú veľkosti našich pánskych svetrov?
- Volal zákazník – .“..som vysoký veľký chlap, budete mať dosť veľký pre mňa?“ Vyskúšal L a sadlo. My si mužov priebežne meriame, a tak veľkosti máme na slovenských chlapov – robíme aj na mieru, máme 4 veľkosti – upravíme dĺžku svetra, či rukávov, aj šírku.
- “S” veľkosti pasujú štíhlym pánom (vieme urobiť aj dlhší), ale oslovil aj dámy.
- Prišiel pán, že zistil, že robíme s ovčou vlnou. Robí v Nórsku a prišiel sa dať odmerať, vybral si ručne robenú vlnu a po 2 mesiacoch sa po turnuse vrátil a prišiel pre sveter – používa ho aj pri práci.
- Naposledy prišiel na otvorený ateliér vysoký 2m muž, ktorý má problém v bežných obchodoch – naše XL mu sadlo.
Foto: Ďakujeme našim prateľom za fotenie v areáli Hájovne – Michaela a Matej Lukáčovci.
Autorka foto – Aďa